top of page

Nauka gry na pianinie - Online

Zaktualizowano: 24 sty 2019

Nauka gry na pianinie przez Internet. Ktoś stwierdzi, że to niemożliwe, a może jednak to bardzo wygodna forma edukacji?

Jak to wygląda na świecie: powstało już wiele platform, które wspierają wykwalifikowanych nauczycieli w poszukiwaniu uczniów (np. preply.com). Takie portale mają na celu nie tylko ułatwienie kontaktu na linii nauczyciel - uczeń, ale też stosują weryfikację wykształcenia oraz certyfikatów. Wiele z nich nie dopuszcza nauczycieli bez wymaganych dokumentów, które potwierdzają, że dana osoba ma prawo uczyć w podanym kierunku. Rynek korepetycji dynamicznie się rozwija i nie zamyka się w ramach lokalnych spotkań, co sprawia, że znalezienie odpowiedniego nauczyciela staje się zdecydowanie łatwiejsze. Z perspektywy wykładającego daną dziedzinę, rynek nie zamyka się jedynie na zamieszkaną miejscowość, ale może pozwolić sobie na szerszą liczbę odbiorców, co przekłada się na ilość udzielanych lekcji.


Jak to wygląda z perspektywy ucznia?

Posiadając laptop lub komputer stacjonarny podłączony do sieci Internet o przepustowości co najmniej 10Mbps (to wartość minimalna, w dzisiejszych czasach dostawcy operują o wiele wyższymi rzędami wartości) jesteśmy w stanie już prowadzić konwersację audio/video na przyzwoitym poziomie. Co to oznacza? Uczeń nie będzie widział nauczyciela, który jest kolejną odsłoną Minecraft, a dźwięk nie będzie pochodził z takiego sprzętu poprzedniej epoki jak Amiga (z całym szacunkiem dla Amigi, której fanem byłem w dzieciństwie). Korzyści jest wiele, najważniejszą kwestią jest czas. Jeśli nauczyciel prowadzi zajęcia w swoim domu lub świeżo utworzonym centrum edukacji, należy dojechać na miejsce, co zimą może być wyzwaniem. Załóżmy, że do miejsca udzielanych zajęć mamy ok. 3 lub 4 km, dojeżdżając autobusem, musimy przeznaczyć na ten cel ok. 30 min. W połączeniu wychodzą nam 2 godziny – co moglibyśmy zrobić z zaoszczędzonym czasem? – na to pytanie każdy może sobie odpowiedzieć najlepiej. Po drugie – elastyczność. Korepetytor udzielający lekcji online ma większe pole manewru w razie wystąpienia zdarzeń losowych, uczeń nie musi się martwić, że zajęcia przepadną lub będzie mieć zaległości – systematyka przede wszystkim. Uczeń otrzymuje wszelkie materiały dydaktyczne w formie elektronicznej, które może wydrukować we własnym zakresie, to podstawa organizacji zajęć. Notatki i spostrzeżenia można wyświetlić na ekranie monitora (zamiast pokazywać wskaźnikiem lub długopisem). W dobie smartfonów, każdy może zrobić zdjęcie, przesłać je, zatem uzupełnianie zapisków, podpisywanie nut dla uczących się klucza wiolinowego lub basowego nie jest barierą. Posiadając kamerę internetową z średniej półki, można dokładnie przeczytać notatki, sprawdzić czy nie ma błędów. Dodatkowym atutem jest to, że prowadzący zajęcia jest zawsze przy własnym instrumentarium, na bieżąco pokazuje poprawną postawę, ułożenie rąk, palców, łokci, przekaże wiedzę na temat artykulacji, zasad gry, czy pokaże, jak powinno się zagrać dany fragment. Najczęściej nauczyciele żądają wyższej ceny za zajęcia (i słusznie), gdy te odbywają się w domu ucznia. Korzystając z formy Internetowej, oszczędzamy nasz portfel, bo jedynym kosztem jest sama usługa.


Jak to wygląda z perspektywy nauczyciela? Pomijając aspekty, które były poruszane w poprzednim akapicie, to na pewno warto poruszyć kwestię samej organizacji. Nauczyciel, który dojeżdża do swoich uczniów, potrafi w ciągu swojego dnia pracy poświęcić 2-3h(!) na same dojazdy. Najczęściej jest to zwracana wartość w postaci wyższej ceny za zajęcia, ale gdyby te same zajęcia zorganizował we własnym domu, przez Internet, to na pewno wpłynęłoby pozytywnie na cały plan dnia.


Moim zdaniem to doskonały pomysł, sam przeprowadziłem w ostatnim czasie kilka zajęć, a byłem do tego bardzo sceptycznie nastawiony, myślałem, że będzie ogromna różnica. Nie taki diabeł straszny, jak go malują 😊.

90 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page